مراحل تولید کلوچه در کارخانه ها

صمصام

تولید کلوچه

کلوچه جزء محصولات صنایع غذایی است که به عنوان غذای کمکی یا نیمروز به منظور تامین بخشی از انرژی روزانه، کاربرد دارد.با توجه به ارزش غذایی بالای کلوچه و باتوجه به این که از نظر کالری، تامین کننده قسمت بیشتری از انرژی روزانه می تواند باشدو با توجه به عمومیت مصرف آن در بین قشرهای مختلف، در سنین مختلف و منحصر نبودن این محصول به یک گروه سنی میتوان جایگاه بسیار خوبی برای مصرف آن در نظر گرفت.
این نوع شیرینی با توجه به عوامل مغذی یک نوع ماده خوراکی بسیار مناسب برای کودکان و دانش آموزان می باشد.کلوچه نوعی شیرینی سنتی است که مواد اصلی آن آرد، روغن، شکر و تخم مرغ میباشد و در وسط آن مغزی مخصوص قرار داده شده است.

مغز کلوچه عبارت است از مخلوط ساخته شده ای از مواد خوراکی مناسب که در وسط کلوچه قرار داده می شود.تولید کلوچه در ایران، سالهای زیادی است که در سطح کارگاهی به شکل قنادی های کوچک انجام میشود.
ولی همیشه ضرورت صنعتی شدن تولید این محصول با توجه به تقاضای زیاد بازار وجود داشته است و امروزه با توجه به موجود بودن تکنولوژی آن، این تولید نیز از حالت سنتی به صنعتی تبدیل شده است و در حال حاضر توانسته است در میان کالاهای رقیب خود، جزء بهترین محصولها باشد.
 

فرآیند تولید کلوچه

تولید انواع گوناگون این محصول با فرمولاسیون متفاوت در کارخانه صمصام امکان پذیر است. میتوان مغزی را با استفاده از مغز دانه های بادام، پسته، گردو و یا فندق و انواع مغزی دانه های دیگر به همراه مواد دیگری چون آرد ذرت، برنج یا گندم و پودر نارگیل ساخت و نیز می توان فقط از پودر نارگیل به همراه مواد دیگر استفاده نمودفرمولاسیون نان کلوچه های متفاوت، زیاد فرقی با هم ندارند و فرآیند تولید در مورد تمامی انواع کلوچه ها مشابه می باشد.
 در کارخانه صمصام ابتدا تمامی مواد اولیه نان کلوچه را در میکسر ریخته و مخلوط می کنند. سپس در دستگاه ریون، مغزی در داخل خمیر این محصول قرار داده شده و کلوچه فرم نهایی خود را می گیرددر ادامه، عمل پخت صورت می گیرد و بعد از آن،سرد کردن و سپس بسته بندی انجام می شود.معمولا 60٪ محصول کلوچه را رویه و 40٪ را مغزی تشکیل می دهد.

 
بسته بندی کلوچه

شکل بسته بندی نهایی محصول پاکتی میباشد. دستگاه بسته بندی شامل نوار نقاله، غلتک های دوخت زیر، فک دوخت سر و ته کلوچه می باشد.قسمت زیر سلوفان ابتدا توسط غلتک های دوخت زیر دوخت میشود. سپس توسط فک، دوخت سر و ته پرس می گردد (پرس توسط حرارت صورت می گیرد).
این محصول باید دارای بسته بندی مناسب باشد به طوری که از فساد، آلودگی، خشک شدن و یا جذب رطوبت و بو از خارج جلوگیری به عمل آورد.برای بسته بندی این محصول باید از لفاف هایی مانند کاغذ، سلوفان، آلومینیوم ، پلی اتیلن و پلی پروپلین استفاده شود.

بر روی بسته های کلوچه موارد زیر باید به طور واضح و روشن نوشته شود

 نام محصول و یا نام تجاری آن
 آدرس تولید کننده
 شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت
 نام مواد مصرفی
 وزن (میانگین وزنی ۱۰ عدد کلوچه نباید بیش از ۵ درصد وزن قید شده کلوچه افت داشته باشد)
 قیمت برای مصرف کننده
 شماره سری ساخت، در صورت امکان بر روی بسته های کلوچه و در غیر اینصورت بر روی جعبه یا کارتن الزامی است.

کنترل کیفیت تولید

به منظور تولید محصول قابل قبول و در حد استاندارد می بایستی تمامی مراحل تولید از ابتدا تا انتها کنترل گردد. کنترل کیفیت مراحل اولیه در مواد خام مورد مصرف در تهیه کلوچه میباشد که باید با استاندارد مورد نظر مطابقت داشته باشدبعد از تحویل مواد اولیه و اطمینان از کیفیت قابل قبول فرآیند آنها می بایستی تحت نظارت و کنترل قرار گیرد.ایستگاههای کنترل در خط تولید عبارت است از مرحله توزین و اختلاط که باید دقیقا فرمولاسیون و نحوه اختلاط کنترل گردد.

گروه صنعتی صمصام


 

 

ارسال نظر